Lívia Styp-Rekowska

« Späť na zoznam


regionálna poradkyňa pre správu hraníc
International organization for migration (IOM)

Môj profil

Vyštudovala som strednú školu na Slovensku aj v USA, čiže mám dve maturity. Vysokú školu som absolvovala v USA, Cornell University, a v bakalárskom ročníku som bola jeden rok na výmennom pobyte v Paríži. Taktiež som mala diaľkové štúdium v Anglicku na Cornell University (2003), kde som získala právnický titul z ľudských práv (LLM – Maester of Laws)
Moje pracovné skúsenosti:
1. Človek v tísni (2004 -2007)– pomoc občianskej spoločnosti vo vojenských krízach, v oblastiach postihnutými prírodnými katastrofami...
2. International organization for migration (IOM) – agentúra OSN pre migráciu, technická spolupráca s vládami v oblasti správy hraníc
- vo Viedni pokrývame 20 krajín (Západný Balkán, východnú Európu, Turecko, Rusko, strednú Áziu)
- podporujem vlády v regióne, spolupracujem a pomáham vlastným kanceláriám a to všetko cez projekty (zlepšenie pasov, vybavenia, lepšie zákony...) a mojou úlohou je získať peniaze a napísať projekt tak, aby bol aj dobre implementovateľný
Navštívené krajiny v rámci práce:
 Rusko – výskum o histórií gulagu pre ľudskoprávnu organizáciu Memorial, slúžiaci pre diplomovú prácu
 Čečensko (je súčasťou Ruska)
 Severná Ingušetia (severný Kaukaz)
 Jordánsko – misia Človeka v tísni pre blízky východ 7 rokov (Irak, Jordánsko, Sýria)
 Tanzánia (2012-2014) - pokrývala som celú subsaharskú Afriku
 Viedeň

Úspech podľa mňa je

Prešla som si veľkou zmenou. Kedysi som mala ako méty rôzne funkcie, ale človek ako dospieva, tak mení aj svoje postoje, myšlienky, názory. Teraz mi ide o náplň práce, pri ktorej som schopná vytvoriť úspech. Ako regionálna poradkyňa pre správu hraníc pomáham iným, motivujem, usmerňujem a to je pre mňa úspech. Moja náplň práce.

Moja najväčšia motivácia

Spojím to s prvou otázkou. V mojej funkcií som do veľkej miery aj reprezentantka organizácie. Najviac ma ale motivuje, keď v navštívených krajinách dávam veciam nový zmysel, navrhujem zlepšenia, nové technológie, vybavenia a im sa to natoľko zapáči, že to chcú aj aplikovať a spolupracovať s našou organizáciou. Mením niečo v krajine cez vládu, ktorá tam je.
Napríklad v Ženeve, v Londýne sa začalo pracovať na databáze, ktorá bude ukazovať, kde sú zatvorené hranice, kde sú reštrikcie, kde kontrolujú teplotu, kde sú zakázané lety. A ja som nesmierne hrdá, že sme schopní tento projekt dať dokopy na zverejnenie za pár dní. Je to obrovská satisfakcia, keď sa nám niečo podarí a keď môžem motivovať kolegov. Pretože ja musím prijať správnych ľudí do nášho tímu. Väčšinou sa zameriavam na špecifické krvné skupiny, ktoré sa neboja práce, radi sa chopia novej úlohy, sami vidia, že sa môžu niečomu priučiť a osobne rásť.

Moje najväčšie životné poučenie

Ono to nie je životné poučenie ale heslo: „Menej je niekedy viac“. Je obyčajné, prosté, často používané, ale pre mňa zlaté pravidlo. Riadim sa ním vo všetkom, aj v súkromí. Keď sa pripravujem na prednášku, keď sa obliekam, keď hovorím o našej spoločnosti.
V dnešnej dobe je veľmi ľahké preháňať a potom to nemá ten správny efekt. Sme až príliš pre-informovaní a dávam si na to veľký pozor. Pretože často-krát ľudia vravia niečo viacej ako majú a následne vznikajú rôzne nedorozumenia. Veľa cestujem a je to moja náplň práce, preto mierim slová, aby mali aj ten správny efekt.

Moje najväčšie životné prekážky

Mojou najväčšou prekážkou na veľmi dlhé obdobie bol nedostatok sebavedomia. Neexistuje dospelý človek, ktorý by nemal o sebe pochybnosti. Je to veľmi bežné pre ženy, pretože na nás tlačí spoločnosť. Diktuje nám ako sa máme správať, ako sa máme obliekať a mnoho ďalších vecí. Napríklad ambiciózny chlap je leader a žena je v mnohých prípadoch slušne povedané „mrcha“. Jedna vec je rozdiel medzi ženami a mužmi a druhá región, z ktorého pochádzam – východoeurópanka. Vo všeobecnosti tieto ženy sú tichšie, menej priebojné. Toto nízke sebavedomie mi nesmierne prekážalo a kopec situácií by som teraz vyriešila úplne inak. Pretože ako človek rastie, starne, mení sa aj jeho postoj a správanie.

Moja aktuálna výzva

Rozdelím ju na také dva levely, pracovná a osobná výzva. Aktuálna výzva čo sa práce týka je sebadisciplína z práce z domu. Ide o karanténu ohľadom koronavírusu Covid -19, ktorý mení organizáciu, prácu ľudí, médiá, cez ktoré je práca vykonávaná. Ľuďom dávajú možnosť flexibility na základe experimentov, ale keď sa na home office pozrieme celoplošne, musím sa inak zorganizovať doma, aby som naďalej bola produktívna, efektívna a fit. Som zvedavá, ako práca z domu bude meniť organizácie a ako ich pripraví do krízy v budúcnosti.
Osobná výzva sa týka tak isto mojej práce, ako spojiť osobný život s profesijným, pretože v OSN ako diplomati sme na určitých postoch určitý čas. Našla som si životného priateľa, ktorý podniká v Čechách, s ktorým žijem vo Viedni 5 rokov. Nastal čas premiestniť sa zase do ďalšej krajiny kvôli práci. Pre organizáciu veľa znamenám a dali mi rok navyše popremýšľať, čo ďalej.

Moje odporúčania na úspech

Objavila som pasiu pre seba: správa hraníc. Tento odbor ma strašne baví. Tým, že sa tomu venujem celé roky, mám dokonalejší prehľad. Okolie ťa začne inak vnímať a ty už vyrastieš z toho nízkeho sebavedomia. Dokonca aj vek si teraz užívam. Cítim vnútornú pohodu a už som sama sebou. Keď sme mladší máme slabé sebavedomie, nepoznáme sa, máme tendenciu predstierať. Je to súčasť humánnej existencie a potom je aj život ťažký. Stále sa musíme kontrolovať čo sme komu povedali a ja to už dlho nerobím. Idem, poviem si svoje, menej než viac, poviem tak ako veci sú, je to moje osobné presvedčenie.
Úspech je nájsť si obor, ktorý ťa bude strašne baviť a je jedno, čo to je. Ktorý v tebe ozaj vzbudí tu pasiu. Pracujem s ľuďmi, najímam ľudí a veľmi málo takých stretávam, čo fakt chytí za srdce.
Pracovala som pre organizáciu Človek v tísni, čo bola humanitárna a psychologická pomoc deťom, ktorých postihla vojna, uprchlíkom. Práca ma veľmi bavila a rada na tie časy spomínam. Akonáhle ma ale premiestnili na toto miesto teraz, chodila som z práce a hovorila, že už nechcem robiť nič iné. Zdokonalíš sa v tom a bude to z teba nielen cítiť, ale aj vidieť. Nájsť pasiu je úspech.

« Späť na zoznam